VLADIMIR SAMARDŽIĆ – Žičanim putevima kroz svet bas gitare 1
Pozdrav ljubiteljima debelih žica!
Pre nego što krenem sa prvom temom u ovoj edukativnoj bas kolumni, čestitam vam od srca Novu 2019. godinu! Uz dobro zdravlje, želim vam mnogo kvalitetnih svirki, studijskih projekata, novih izazovnih muzičkih saradnji i situacija koje će vas probuditi, uzdrmati, energizovati, jednostavno koje će vas učiniti da se dobro osećate i da želite još više da napredujete ne samo kao instrumentalista basista već kao kompletan muzičar.
A sada nekoliko pitanja?
- U koju šaku gledate (ako već morate) kada uživo svirate bas gitaru?
- U koju šaku najčešće gledate kada vežbate bas gitaru?
- Za prste koje šake mislite da vam zadaju najviše problema i krivite ih što vas ne slušaju?
Pretpostavljam da je većina vas na sva tri pitanja odgovorila istim odgovorom (kao što sam i ja svojevremeno) – ŠAKA kojom držimo vrat gitare i pritiskamo žice, odnosno kod dešnjaka, PRSTI šake LEVE RUKE.
Ovo možemo naravno smatrati tačnim odgovorima, posebno prva dva, ali kod trećeg pitanja postoji VELIKO “ALI”.
Iako je odavno poznato i u određenom broju bas udžbenika veoma isticano da je tehnika šake kojom okidamo žice veoma značajna, i danas posle više od 60 godina prisutnosti bas gitare u modernoj muzici i dalje se veoma veliki akcenat stavlja na tehniku prstiju suprotne ruke, kako i šta ona svira, dok se tehnika prstiju ruke kojom okidamo žice zanemaruje ili joj se pridaje mnogo manje prostora i vremena. Ovde posebno mislim na najrasprostranjeniju “pizzicato” tehniku koja podrazumeva korišćenje kažiprsta i srednjeg prsta šake.
Međutim, rešenje mnogih vaših “problema” kod savladavanja određenih bas linija odnosno način za brže i lakše prevazilaženje prepreka u sviranju bas gitare, leži upravo u usavršavanju tehnike kojom trzamo žice, odnosno razvijenosti motorike, kordinacije, izdržljivosti i nezavisnosti prstiju kod picikato tehnike i drugih tehnika (Slap/Pop, gitarske “Finger style”, “Muted palm”) kojima ćemo se baviti u nekoj od naredih lekcija. Ovome treba dodati takođe i popravljanje koordinacije prstiju pomenute šake sa prstima suprotne ruke kojom držimo vrat.
U nastavku vam dajem nekoliko primera, od jednostavnijeg ka složenijim, na kojima ćete moći sami da se uverite u nesrazmernu razvijenost vašeg kažiprsta i srednjeg prsta po prethodno pomenutim elementima.
Fokusirajući se na ove vežbe 15-30 min na pravilan način, svaki put pre nego krenete da svirate svoj instrument, omogućiće vam posle određenog vremena mnogo veću kontrolu oba prsta, bolju motoričku pokretljivost, nezavisnost i što je najvažnije, spontano nesvesno prevazilaženje u živoj svirci mnogih tehnički zahtevnih bas linija.
Važne napomene:
- Vežbe izvoditi počevši od lakših 1a. i 1b. preko 2. i 3. do najzahtevnije 4.
- Vežbe prvo izvoditi u veoma sporom tempu sa fokusom na ujednačen ton (jačina i trajanje) svake odsvirane note a onda postepeno ubrzavati tempo do nivoa koji ima za vas smisla odnosno zvuči dovoljno dobro.
- Vežbe izvoditi strogo se pridržavajući napisanog prstoreda posebno pod a) kada počinjete sa kažiprstom 1 -2 – 1 – 2 -… a posebno pod b) kada počinjete sa srednjim prstom 2 -1 – 2 -1 -… Obratiti pažnju na razliku u osećaju u ruci prilikom okidanja žica kada radite vežbu a) a potom vežbu b).
- Vežba 4. je tehnički najkompleksnija
Ona predstavlja primer sviranja oktava kroz progresiju I Am7 I D7 I i ima za cilj da vas natera da razmišljate šta svira ruka koja drži vrat i pritiska pragove. Ovim se odvlači fokus sa ruke koja okida žice (koje je do ove vežbe jedina bila u fokusu) a koja bi trebalo da radi sada po automatizmu. To je upravo situacija koja nam se dešava dok sviramo uživo. Ako ovde postoji problem i teškoće u sviranju varijacija a) , b) i
c) to znači da kod prethodne 3 niste proveli dovoljno vremena.
- Ove prstorede treba fokusirano vežbati jedino tokom ovog “bass treninga” desne ruke 15-30 m ili ako odlučite duže. Nakon toga sve što budete vežbali, svirali kao i na živim nastupima, treba da bude spontano, onako kako vam prirodno dođe, bez obaziranja na prstored okidanja žica, uključujući i “reko-vanje” odnosno sviranje istim prstom dva uzastopna tona na dve susedne žice pri silaznoj putanji bas linije.
- Ovaj “princip alteracije prstiju” koji okidaju žice možete primenjivati kada vežbate bilo koje bas linije uključujući naravno i lestvice, arpeđa i ostalo.
Toliko za ovaj put. Nadam se da će vam ova jednostavna sugestija biti od pomoći u vašem Bass napredovanju.
A sve vas koje zanima programski i metodički struktuiran plan rada i usavršavanja sviranja bas gitare i primene muzičke teorije, kroz različite “On-Line” ali i žive (Off-Line) kurseve, kreirane na osnovama programa Berklee College of Music, želim da vas obavestim da ćete uskoro moći dobiti sve informacije i uputstva na mom novom web sajtu koji je u izradi www.vladimirsamardzic.com . Zato, Stay tuned!
Srdačan pozdrav,
Vladimir Samardžić
Vladimir Samardžić je rođen u Novom Sadu gde i danas živi i radi. Jedan je od retkih muzičara sa naših prostora koji mogu da se pohvale diplomom prestižnog muzičkog koledža „Berklee“ u Bostonu. Bio je basista kultnog sastava SMAK, sa kojim je snimio album „Bioskop Fox”, i dugogodišnji član Vasil Hadžimanov Benda (4 izdanja). Pored sviranja bas gitare, aktivan je i kao autor, vođa-sastava (Pannonia Project, Soularity, VS Fortet), muzički urednik i instruktor bas gitare. Sarađivao je sa najznačajnijim umetnicima u regionu, kao i mnogim inostranim muzičarima. Impresivna tehnika sviranja, profesionalizam i sveobuhvatno vladanje mnogim muzičkim stilovima svrstavaju ga u red jednog od najboljih i najangažovanijih basista na ovim prostorima. Svoje ogromno znanje i iskustvo prenosi na nove generacije u svojoj školi bas gitare u Novom Sadu.
Notografija: Vladimir Samardžić i Vladan Karadžov